Rozvoz piva až k vám domů je zpět! Vy objednáte, my přijedeme!

Blog, Strana 3

Informace o novinkách, pozvánky na nejdůležitější akce a drby z pivovaru.

 

Beranův bezinkový Berliner 11%

Naše sládková Alenka společně se sládkovou Luckou ze Skalického Budulínka pro Vás připravily limitovanou kooperační várku tzv. „kyseláče”.

Jedná se o pivní styl Berliner Weisse, což jak název napovídá, je styl pocházející z Berlína. Vaří se klasicky z 50 % ječného a 50 % pšeničného sladu, my jsme dali ještě pro zjemnění 1 % sladu žitného. Dříve vznikal spontánním kvašením, dnes se připravuje pomocí dvojího kvašení – jednou bakteriemi mléčného kvašení, a podruhé pivními kvasinkami svrchního kvašení. Může se vařit buď samotné, nebo se vaří s přídavkem ovoce, ovocných šťáv, či bylin a koření. Chuť má být od jemně nakyslé až po ostře kyselou, lehká (obsah alkoholu do 4 %), svěží a v případě přídavku ovoce či bylin samozřejmě ovocná či kořeněná, s velmi nízkou až neznatelnou hořkostí. Barva světloučká, pěna řidší, spíše připomínající šampaňské, jak se mu také během války přezdívalo za dob napoleonských válek. My jsme vytvořili pivo jemně nakyslé, hedvábné struktury, barvy nafialovělé po bezinkách, které jsou výrazně cítit ve vůni. Stupňovitost 11 % je na samotné horní hraně pro tento pivní styl, stejně tak jako 4 % obsah alkoholu.

Pro nezkušeného konzumenta může být velkým překvapením, že od klasických českých ležáků se liší jako den a noc. Věříme, že pro svou svěží ovocnou chuť si získá srdce každého, kdo se nebojí ochutnávat nové dimenze pivního světa.

Venkovní výčep

Letní venkovní výčep u Beranova hostince v Trávníčku ev. č. 14 bude otevřený do neděle 15. září 2019.

Otevřeno máme:
sobota 12—20,
neděle 10—14.

V sezóně 2020 otevřeme hned, jak to bude možné!

Karolina Blond ALE 12°

Karolina Blond Ale – pivo pro Festival Karoliny Světlé jsme vařili v dobovém kroji!

Letošní 5. ročník Festivalu Karoliny Světlé si připomene 120 let od autorčina odchodu. My její památku uctíme nejspeciálnějším speciálem, který naše sládková Alenka zaletěla vařit do Minipivovar Skalický Budulínek:

„U této receptury jsem se inspirovala Karolinou Světlou. Základem byl pro mě pivní styl Belgian blond ale. To jsou piva z Belgie, která mají obsah alkoholu až do 7 % (tj stupňovitost až do nějakých 17°). Bývají spíše sladová, hořká jen minimálně, zato do nich bývá přidáváno koření a byliny, či med apod. Chuťový profil tak bývá velmi rozmanitý a to navíc je ještě použitý specifický typ kvasnic, které dodávají pivu jedinečné aromatické složky, které u běžných ale anglického či amerického typu nenajdeme.
Já jsem to pojala trochu po česku. Zachovala jsem použití belgické kvasničné kultury, která dodá kořenitý profil (hřebíček apod), ale nechám to více prokvasit. Ta belgická piva bývají kvůli nižšímu prokvašení hodně sladká, a to se nepije tak dobře. Taky jsem zachovala sypání sladů a technologický způsob na varně, takže pivo bude krásně blonďaté. Chmelím ale českou odrůdou aromatického chmelu Kazbek, který má svěží jemné aroma citronové trávy. Dále použiji dalších osm bylin (dohromady tedy devatero bylin): alojsii trolistou (jediná bylina, ze všech použitých, která neroste v Čechách) pro svěžest, anýz pro kořenitost, jeřáb pro šťavnatost, mařinku s mateřídouškou pro vůni, pelyněk a puškvorec pro hořkost a taky historickou hodnotu (především puškvorec se hojně využíval místo chmelu v českých měšťanských pivovarech), a poslední je divizna, jakožto královna bylin, a jestli se nemýlím, tak se o ní i Světlá v některé z knih zmiňovala."

Navíc by mělo pivo mít v závěru i léčebné účinky zmiňovaných bylin.

Roztočte to s Beranem 2019

Je to tady! Rozjíždíme druhou sezónu našeho létajícího pivovárku. Roztočte to s námi a ochutnejte nové speciály i naše ležákové stálice!

Sobota 11/5/2019 – před Beranovým hostincem
11.00 – slavnostní narážení nového speciálu a představení piv
12.00 – komentované prohlídky Beranova hostince
13.00 – Slavnostní odhalení nově objevené fotografie Antonína Berana a zároveň repliky rakousko-uherské cedule na hostinci
14.00 a 15.00 – komentované prohlídky Beranova hostince

Celé odpoledne k tanci a poslechu česká irsky hrající kapela PUSS'O'LIQUOR!

Občerstvení — řízek se salátem, Dobroty od Tetičky, medy ze Smržova, mýdla a perníčky ze Žantova!
Aktivity pro děti.

Beranovo eso

Antonín Beran (1875–1915) a Post Rash z domácího pivovaru Partyzán se vydali do Parostrojního pivovaru Lobeč, kde společně uvařili várku single hop Session IPA. EPM 12,5 %, IBU 42. Chmeleno pouze Citrou.

Poprvé budete moct ochutnat v sobotu 26. 1. na Liberecký IPA festiválek No.6 v Azylu.

Klasický lahváč

Náš hit – luxusní polotmavá dvanáctka jako klasický lahváč. Již tuto neděli na Krasse.

Za dob Antonína Berana se sice používaly jiné láhve, ale nám se potvrdilo, že současným bestselerem je klasický lahváč. Na svatomartinských trzích se po nich jenom zaprášilo, ale nebojte, na vánočních trzích 25. 11. na Tvrzi Krassa u Osečné jich bude čerstvě nalahvovaných dostatek.

Stránka 3 z 7 - 41 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.